Çin’de Gümrük İşlemleri Nasıl Yapılır

Çin’den yapılan ithalatlarda gümrük işlemlerinin sorunsuz hallolması için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İlk defa ithalat yapmak isteyen firmalar gümrük mevzuatı konusunda bilgi sahibi olmadıkları için gümrükleme işlemleri sırasında ek mali yükümlülükler ve sürpriz vergiler çıkmaktadır. Para kazanma umutları zarar etmekle sonuçlanabilir. Bu doğrultuda güvenilir bir gümrükçü ile çalışıp, gümrük danışmanlık hizmeti alınması gerekmektedir.

Öncelikle getireceğiniz ürüne kota uygulanıyormuş onu bilmelisiniz. Uygulanmıyorsa gümrük tarifesinin tespiti ve gümrük vergilerinin hesaplanması gerekir. Gümrük işlemleri için gerekli olan belge ve sertifikaların öğrenilmesi ve urunu alacağınız firmanın bunları sağlayıp sağlayamadığının teyit edilmesi gerekir. Böylelikle siz de gümrük mevzuatı hakkında bilgi sahibi olursunuz ve kar mı zarar mı edeceğinizi önceden görmüş olursunuz.

İthalat yapmadan önce alacağınız urun için istenen izin ve belgelerin neler olduğunu öğrenmek, gümrükte ortaya çıkabilecek aksaklıkların önlenmesi ve telafisi güç olabilecek cezalar ile karşılaşmamak için büyük önem arz etmektedir.